6.9 C
Pristina
spot_img

Shqipëri

spot_imgspot_img

Standard&Poor’s përmirëson vlerësimin për Shqipërinë: Ekonomia është rritur

Në raportin më të fundit të publikuar më 22 Mars 2024, agjencia e vlerësimit të kreditit “Standard & Poors” ka përmirësuar vlerësimin afatgjatë të kreditit sovran të Shqipërisë në...

“Resortet si i Sazanit nxisin investitorët e huaj”/ Projekti i dhëndrit të Donald Trump në Shqipëri, ekspertët: Rritet punësimi dhe zgjatet sezoni turistik

Shqipëria po rritet në sytë e botës, aq sa investitorë potencial e të fuqishëm si dhëndri i ish-presidentit Donald Trump projektojnë zhvillimin turistik të ishullit të Sazanit dhe Zërnecit...

Wolt hyn zyrtarisht në tregun shqiptar

Wolt, kompania amerikano-finlandeze e teknologjisë dhe platforma e shërbimit delivery do të sjellë një risi në Shqipëri me hyrjen e saj në vend ditën e mërkurë 13 mars. Me mbi...

Cili është qyteti shqiptar me numrin më të lartë të apartamenteve në Airbnb?

Qyteti i Vlorës kryeson listën e 10 qyteteve me numrin më të lartë të pronave të publikuara për qira ditore në platformën ndërkombëtare Airbnb. Gjatë muajve të verës, në qytetin...

Firmoset dokumenti për njohjen e pensioneve Shqipëri-Itali, përfitojnë 500 mijë emigrantë shqiptarë

“Firmoset dokumenti për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore në Romë”. Lajmi është bërë me dije nga Kryeministri Edi Rama i cili bëri me dije se mbi 500 mijë shtetas...

Shqipëria dhe Egjipti do të lidhen me një kabull optik nënujor

Si kabulli i parë optik nënujor që lidh dy vendet, ai do të shtojë më shumë diversitet në Mesdhe dhe ti japë Shqipërisë qasje në lidhjet mes Egjiptit, Italisë...

Abonohuni

━ më të lexuarat

Standard&Poor’s përmirëson vlerësimin për Shqipërinë: Ekonomia është rritur

Në raportin më të fundit të publikuar më 22 Mars 2024, agjencia e vlerësimit të kreditit “Standard & Poors” ka përmirësuar vlerësimin afatgjatë të...

Digjitalizimi i bujqësisë është e ardhmja drejt suksesit

Bujqësia mbetet një sektor kryesor në shumë vende në zhvillim, ndërkohë që ferma e vogël mbetet aktiviteti kryesor për shumicën e njerëzve në shumë...

BIRN: Bizneset shqiptare të shqetësuara për sigurinë kibernetike

Raporti i Barometrit Ballkanik për Bizneset për vitin 2023, ka zbuluar një situatë shqetësuese në fushën e teknologjisë dhe sigurisë në internet në Shqipëri.Sipas...

Në Shqipëri formimi profesional dhe programimi do përfitojnë nga mbështetja financiare

Një udhëzim i 11 janarit i publikuar në Fletoren Zyrtare të datës 30 janar specifikon atë se çfarë përfshin programimi. Qeveria ka përfshirë në listën...

Shqipëria përjetoi sezonin e saj turistik më të mirë

Shqipëria përjetoi një bum turistik gjatë periudhës maj-shtator. Të dhënat e INSTAT-it bëjnë të ditur se për periudhën janar-shtator 2023, Shqipërinë e kanë vizituar...