5.8 C
Pristina
spot_img

Bota

spot_imgspot_img

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24% të shpenzimeve të tyre totale...

Ky qytet do të ndalojë telefonat celularë në hapësirat publike

Banorëve të Seine-Port, një qytet francez afër Parisit, kohët e fundit u është kërkuar të votojnë në një referendum për përdorimin e celularëve në hapësirat publike. Me 146 vota...

Këto janë qytetet më të këqija në Evropë për të bërë gjumë cilësorë

Roma është emëruar qyteti më i keq në Evropë për të fjetur për shkak të niveleve të larta të ndotjes nga drita dhe duke qenë qyteti i dytë më...

Spanja ndalon fluturimet me distanca të shkurtra ku mund të hipni në tren

Nuk dihet ende se sa fluturime do të ndikohen nga kufizimet. Spanja po ndalon disa fluturime të brendshme me distanca të shkurtra si pjesë e planit të saj për...

Ky qytet po teston një sistem që do të kufizojë nga distanca shpejtësinë e biçikletave elektrike

Amsterdami është një nga gjashtë qytetet evropiane që së shpejti do të testojë sistemin e kufirit të shpejtësisë në distancë për biçikletat elektrike, prandaj këshilltarja e trafikut në administratën...

Pse veturat elektrike janë më pak objektiv për hajdutët?

Edhe pse numri i vjedhjeve të veturave është në rritje, disa modele duket se janë më pak të interesuara për ata që kënaqen duke vjedhur gjërat e të tjerëve....

Abonohuni

━ më të lexuarat

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24%...

Një në katër zviceranë ka një punë të dytë

Gati një e katërta e fuqisë punëtore zvicerane mashtron një punëdhënës, duke punuar më shumë se një punë në të njëjtën kohë, sipas një...

Bie dukshëm çmimi i naftës në berzën ndërkombëtare, pritet të reflektojë edhe në tregun kosovar

Çmimet e naftës së papërpunuar në ShBA ranë të martën nën 78 dollarë për fuçi për të arritur pikën më të ulët që nga...

Rriten blerjet online më 2023, gratë preferojnë veshjet, burrat teknologjinë

Përdorimi i internetit “disa herë gjatë ditës” ka regjistruar përqindjet më të larta në grup-moshat 25-34 vjeç ndjekur nga 16-24 vjeç. Shqiptarët janë familjarizuar më...

Nis Forumi Diplomatik në Antalia me përfaqësues nga 147 vende

Forumi Diplomatik në Antalia është një platformë për aktorët rajonalë dhe globalë nga sfera e diplomacisë, politikës dhe biznesit për të shkëmbyer ide dhe...