6.9 C
Pristina
spot_img

Kosovë

spot_imgspot_img

Qeveria anulon vendimin për dhënien e pronës për Trepçën, ndan edhe 31 mijë euro për Luginën

Qeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhje në mënyrë elektronike, ku ka marrë dy vendime. Njëri ka të bëjë me shqiptarët në Luginë të Preshevës, që përmban mbi 31 mijë...

Rreth 70 për qind e blerësve në patundshmëri vijnë nga diaspora, kërkesë që të mos quhen investime të huaja

Pronari i kompanisë “Pozhegu Brothers”, Qemajl Pozhegu thotë se mërgata kosovare vazhdon t’i shpenzojë paratë e tyre në Kosovë, në blerjen e patundshmërive, kryesisht të banesave. Por blerja e...

Ministria e Ekonomisë nënshkruan marrëveshje me IFC për zhvillimin e ankandit të erës

Ministria e Ekonomisë dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) kanë nënshkruar marrëveshjen për zhvillimin e ankandit të erës, raporton Ekonomia Online. Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, tha projekti shërben në krijimin...

Sondazhi: Sa i njohin kosovarët konceptet thelbësore financiare?

  Sondazhi Global i Shkathtësive Financiare i S&P e përkufizon “Financial Literacy” (Edukimin Financiar) si aftësinë për të kuptuar konceptet thelbësore financiare në marrjen e vendimeve të informuara në lidhje...

Rregullorja e BQK-së për dinarin, sot është afati i fundit për propozime

Sot është afati i fundit kur Kosova dhe Serbia duhet t’i dërgojnë propozimet e tyre rreth një zgjidhjeje sa i përket përdorimit të dinarit serb në Kosovë. Diskutimet për dinarin...

Qytetarët e veriut nënshkruajnë kontratat, njoftohen se si duhet ta paguajnë rrymën

Pasi qytetarëve të veriut të Kosovës iu dorëzuan faturat fikse të rrymës në fillim të këtij muaji, këto ditë ka nisur nënshkrimi i kontratës me kompaninë serbe, Elektrosever. Baza e...

Abonohuni

━ më të lexuarat

BQK publikon udhëzuesit për identifikim e kartëmonedhave dhe monedhave 💶 Euro origjinale nga ato false

Banka Qendrore e Republikës në kuadër të Edukimit Financiar ka të hartuar manuale, që tregojnë mbi veçoritë teknike dhe tiparet e sigurisë të kartëmonedhave...

Kompania britanike “Toka Management” edhe në Kosovë, do t’i trajnojë të rinjtë për infrastrukturën e hekurudhave

Toka Management”, kompani britanike që punon në mirëmbajtjen e hekurudhave në Londër, vjen edhe në Kosovë, përmes qendrës së trajnimit hekurudhor, raporton Ekonomia Online. Gjatë...

Rreth 70 për qind e blerësve në patundshmëri vijnë nga diaspora, kërkesë që të mos quhen investime të huaja

Pronari i kompanisë “Pozhegu Brothers”, Qemajl Pozhegu thotë se mërgata kosovare vazhdon t’i shpenzojë paratë e tyre në Kosovë, në blerjen e patundshmërive, kryesisht...

Prishtina Mall: Brendi i njohur francez GiFi edhe në Kosovë

  Një ndër markat më të njohura ndërkombëtare për gamën e saj inovative të produkteve që përfshijnë kategoritë shtëpiake, artikuj dhe lodra për fëmijë, dekorime,...

Opozita përplaset me Rozeta Hajdarin, shkak inspektorët e tregut

Në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti u diskutua të martën për çështjen e inspektorëve komunalë që ministrja e Industrisë, Rozeta Hajdari, ka...