6.9 C
Pristina
spot_img

Lajme

spot_imgspot_img

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24% të shpenzimeve të tyre totale...

Qeveria anulon vendimin për dhënien e pronës për Trepçën, ndan edhe 31 mijë euro për Luginën

Qeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhje në mënyrë elektronike, ku ka marrë dy vendime. Njëri ka të bëjë me shqiptarët në Luginë të Preshevës, që përmban mbi 31 mijë...

Pesticidi i dëmshëm në perimet nga Maqedonia e Veriut, pavarësisht ndalimit

Nga kufiri kroat vetëm brenda këtij viti janë kthyer tri dërgesa, ndërsa vitin e kaluar një, me produkte ushqimore bujqësore të Maqedonisë së Veriut kjo pasi në bazë të...

Standard&Poor’s përmirëson vlerësimin për Shqipërinë: Ekonomia është rritur

Në raportin më të fundit të publikuar më 22 Mars 2024, agjencia e vlerësimit të kreditit “Standard & Poors” ka përmirësuar vlerësimin afatgjatë të kreditit sovran të Shqipërisë në...

Rreth 70 për qind e blerësve në patundshmëri vijnë nga diaspora, kërkesë që të mos quhen investime të huaja

Pronari i kompanisë “Pozhegu Brothers”, Qemajl Pozhegu thotë se mërgata kosovare vazhdon t’i shpenzojë paratë e tyre në Kosovë, në blerjen e patundshmërive, kryesisht të banesave. Por blerja e...

Ministria e Ekonomisë nënshkruan marrëveshje me IFC për zhvillimin e ankandit të erës

Ministria e Ekonomisë dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) kanë nënshkruar marrëveshjen për zhvillimin e ankandit të erës, raporton Ekonomia Online. Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, tha projekti shërben në krijimin...

Abonohuni

━ më të lexuarat

Jeni kuriozë të mësoni se cilat janë 10 vendet me investimin më të madh në AI?

Raportet e fundit sugjerojnë se investimet në AI parashikohen të afrohen 200 miliardë dollarë në nivel global deri në vitin 2025, me vendet që...

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24%...

BQK publikon udhëzuesit për identifikim e kartëmonedhave dhe monedhave 💶 Euro origjinale nga ato false

Banka Qendrore e Republikës në kuadër të Edukimit Financiar ka të hartuar manuale, që tregojnë mbi veçoritë teknike dhe tiparet e sigurisë të kartëmonedhave...

Digjitalizimi i bujqësisë është e ardhmja drejt suksesit

Bujqësia mbetet një sektor kryesor në shumë vende në zhvillim, ndërkohë që ferma e vogël mbetet aktiviteti kryesor për shumicën e njerëzve në shumë...

Kompania britanike “Toka Management” edhe në Kosovë, do t’i trajnojë të rinjtë për infrastrukturën e hekurudhave

Toka Management”, kompani britanike që punon në mirëmbajtjen e hekurudhave në Londër, vjen edhe në Kosovë, përmes qendrës së trajnimit hekurudhor, raporton Ekonomia Online. Gjatë...