6.9 C
Pristina
spot_img

Fokus

spot_imgspot_img

Bërja e pyetjeve të duhura në këto 5 rrethana është vendimtare për rritjen e kompanisë suaj

A keni dashur ndonjëherë me të vërtetë të punoni me dikë, ndoshta një partner të mundshëm, mentor ose drejtues ekipi, por nuk keni ditur si ta realizoni? Ndoshta ju...

Fitoni para duke bërë atë që doni! 10 këshilla kryesore për të fituar para nga pasioni juaj

Në një botë ku ndjekja e pasionit është bërë sinonim i të jetuarit të një jete të plotë, shumë e gjejnë veten në një udhëkryq, të pasigurt për atë...

Ja se për çfarë shërben butoni i vogël në rripin e sigurimit

  Një rrip sigurimi mbron pasagjerët kundër lëvizjeve të forta ose të nxituara që mund të ndodhin gjatë një përplasjeje ose ndalimesh të papritura. Qëllimi kryesor është zvogëlimi i mundësive...

Ministria e Ekonomisë nënshkruan marrëveshje me IFC për zhvillimin e ankandit të erës

Ministria e Ekonomisë dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) kanë nënshkruar marrëveshjen për zhvillimin e ankandit të erës, raporton Ekonomia Online. Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, tha projekti shërben në krijimin...

Sondazhi: Sa i njohin kosovarët konceptet thelbësore financiare?

  Sondazhi Global i Shkathtësive Financiare i S&P e përkufizon “Financial Literacy” (Edukimin Financiar) si aftësinë për të kuptuar konceptet thelbësore financiare në marrjen e vendimeve të informuara në lidhje...

Rregullorja e BQK-së për dinarin, sot është afati i fundit për propozime

Sot është afati i fundit kur Kosova dhe Serbia duhet t’i dërgojnë propozimet e tyre rreth një zgjidhjeje sa i përket përdorimit të dinarit serb në Kosovë. Diskutimet për dinarin...

Abonohuni

━ më të lexuarat

Jeni kuriozë të mësoni se cilat janë 10 vendet me investimin më të madh në AI?

Raportet e fundit sugjerojnë se investimet në AI parashikohen të afrohen 200 miliardë dollarë në nivel global deri në vitin 2025, me vendet që...

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24%...

Mashtrimi është kudo – Ndiqni këtë udhëzues për të siguruar transaksionet tuaja në internet

Prevalenca e mashtrimit për transaksionet tona është një shqetësim në rritje si për konsumatorët ashtu edhe për bizneset, siç theksohet në një raport të vitit 2021...

Pse duhet ti pranoni gabimet tuaja gjatë udhëheqjes?

Në tetor 2016, CEO i Wells Fargo, John G. Stumpf, dha dorëheqjen pasi u gjet fajtor për mijëra llogari të rreme të krijuara nga...

BQK publikon udhëzuesit për identifikim e kartëmonedhave dhe monedhave 💶 Euro origjinale nga ato false

Banka Qendrore e Republikës në kuadër të Edukimit Financiar ka të hartuar manuale, që tregojnë mbi veçoritë teknike dhe tiparet e sigurisë të kartëmonedhave...