5.8 C
Pristina
spot_img

━ Rrëmime (Analiza, OP-ED, Hulumtime)

Raporti i Gallup: Angazhimi i punonjësve është në rrëmujë, por ka vend për përmirësim

  Shanset janë që kompania juaj të ketë një problem me angazhimin e punonjësve  dhe është koha për të vepruar sipas tij. Vetëm 33% e punonjësve në...

Instituti GAP: Punësimi, arsyeja kryesore e emigrimit

Anisa Zogaj nga Instituti “GAP” ka theksuar se sipas disa anketave bëra, 28.2% e qytetarëve cilësuan mundësitë më të mira për punësim si arsyeja kryesore...

“Sëmundjet” e ekonomisë, që qëllimisht nuk trajtohen

Ekonomia vendase nuk ka vuajtur ndonjëherë për shifrat. Rikuperimi pas goditjeve ka qenë i shpejtë dhe treguesit e rritjes ekonomike në fundvit janë përgjithësisht...

Të qenit ju (Being You)-Anil Seth

Të qenit ju Përmbledhje Libri Hyrje Çfarë ka në këtë libër për mua? Zbërthejeni misterin e vetëdijes. Imagjinoni sikur ta kishit mundësinë ta zëvendësoni trurin tuaj me një...

Si të Bëhesh Ekspert (The Making of an Expert)-K. Anders Ericsson, Michael J. Prietula, and Edward T. Cokely

Si të Bëhesh Ekspert Artikull Tridhjetë vite më parë, dy edukatorë, Laszlo dhe Klara Polgar vendosën ta sfidonin supozimin e famshëm se gratë nuk kanë sukses...

Çfarë nevojitet për rritjen e ekonomive të Ballkanit Perëndimor?

Mes tensioneve të shtuara rajonale dhe globale, thellimi i mëtejshëm i integrimit të ekonomive të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Europian përfaqëson një mënyrë përpara...

━ lajme dhe aktualitete

[adsanity align='alignnone' id=2448]

Abonohuni

━ na ndiqni

0FansLike
41FollowersFollow
13FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

━ Paraja dhe financat

Mashtrimi është kudo – Ndiqni këtë udhëzues për të siguruar transaksionet tuaja në internet

Prevalenca e mashtrimit për transaksionet tona është një shqetësim...

Cilat janë zgjedhjet që bëjnë diferencën mes një të pasuri dhe një të varfri?

Nga besimi te vetja deri te këmbëngulja për të...

Programe mësimore nëpër shkolla për financat e kursimet! Ja strategjia

Qytetarët shqiptarë kanë njohuri të ulëta financiare në raport...

Bisedat me të panjohurit (Talking to Strangers)-Malcolm Gladwell

Bisedat me të panjohurit Përmbledhje Libri Hyrje Çfarë ka në këtë libër...

Rikthehet bitcoin, duke tejkaluar 44 mijë USD

Bitcoin është ngjitur sërish në mbi 44 mijë dollarë....
spot_img
EUR - Euro Member Countries
EUR
1.0000
USD
0.9372
CHF
1.0251
TRY
0.0290
GBP
1.1674
JPY
0.0061

━ Ndërmarrësia

Këta dy faktorë kyç mund të krijojnë lidhje të pathyeshme të klientit me biznesin tuaj

Fuqia e autenticitetit nuk mund të nënvlerësohet. Në të gjithë...

Si do ta transformojnë biznesin këto 2 mundësi të rritjes së mediave sociale në 2024

Ndërsa jemi në vitin 2024, dy tendenca po riformësojnë...

6 truke të thjeshta të rritjes për startup-et!

Si të gjithë e dinë është tepër e vështirë...

SCI-TECH-INNOV

━ Zhvillim personal

Problem-zgjidhja Antiplumb (Bulletproof Problem-Solving)-Charles Conn and Robert McLean

Problem-zgjidhja Antiplumb Përmbledhje libri Hyrje Mësoni shtatë hapat e zgjidhjes se çdo...

Ideja e Telegram për t’ju ofruar një abonim premium falas është një makth privatësie

Problemi i parë që shfaqet me këtë program është...

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga...

Pse duhet ti pranoni gabimet tuaja gjatë udhëheqjes?

Në tetor 2016, CEO i Wells Fargo, John G....

UDHËHEQJA

━ të fundit

Rreth 70 për qind e blerësve në patundshmëri vijnë nga diaspora, kërkesë që të mos quhen investime të huaja

Pronari i kompanisë “Pozhegu Brothers”, Qemajl Pozhegu thotë se mërgata kosovare vazhdon t’i shpenzojë paratë e tyre në Kosovë, në blerjen e patundshmërive, kryesisht të banesave. Por blerja e...

Mashtrimi është kudo – Ndiqni këtë udhëzues për të siguruar transaksionet tuaja në internet

Prevalenca e mashtrimit për transaksionet tona është një shqetësim në rritje si për konsumatorët ashtu edhe për bizneset, siç theksohet në një raport të vitit 2021 nga firma e parandalimit të...

Si ta rrisni produktivitetin në fundjavë me këto 10 këshilla

Fundjavat mund të jenë një mundësi e shkëlqyer për t’u rimbushur dhe për të trajtuar detyra të rëndësishme, por duhet përpjekje dhe disiplinë për t’i bërë ato produktive. Duke...

Bërja e pyetjeve të duhura në këto 5 rrethana është vendimtare për rritjen e kompanisë suaj

A keni dashur ndonjëherë me të vërtetë të punoni me dikë, ndoshta një partner të mundshëm, mentor ose drejtues ekipi, por nuk keni ditur si ta realizoni? Ndoshta ju...

Fitoni para duke bërë atë që doni! 10 këshilla kryesore për të fituar para nga pasioni juaj

Në një botë ku ndjekja e pasionit është bërë sinonim i të jetuarit të një jete të plotë, shumë e gjejnë veten në një udhëkryq, të pasigurt për atë...
spot_img

━ më të lexuarat

Problem-zgjidhja Antiplumb (Bulletproof Problem-Solving)-Charles Conn and Robert McLean

Problem-zgjidhja Antiplumb Përmbledhje libri Hyrje Mësoni shtatë hapat e zgjidhjes se çdo problemi kompleks. Në peisazhin me zhvillim të shpejtë të biznesit të sotëm, çfarë do të konsideronit...

Ideja e Telegram për t’ju ofruar një abonim premium falas është një makth privatësie

Problemi i parë që shfaqet me këtë program është se numri juaj i telefonit shfaqet tek marrësi i kodit OTP çdo herë që përdoret...

Ku është strehimi më i kushtueshëm në Europë?

Finlandezët shpenzojnë më shumë për strehim, të ndjekur nga afër nga britanikët, sipas Resolution Foundation. Studimi britanik zbuloi se njerëzit në Finlandë harxhojnë 24%...

Pse duhet ti pranoni gabimet tuaja gjatë udhëheqjes?

Në tetor 2016, CEO i Wells Fargo, John G. Stumpf, dha dorëheqjen pasi u gjet fajtor për mijëra llogari të rreme të krijuara nga...

Qeveria anulon vendimin për dhënien e pronës për Trepçën, ndan edhe 31 mijë euro për Luginën

Qeveria e Kosovës ka mbajtur sot mbledhje në mënyrë elektronike, ku ka marrë dy vendime. Njëri ka të bëjë me shqiptarët në Luginë të Preshevës,...